Jak se zchladit v letním horku

Velikost textu: A A A

Jak se zchladit v letním horku

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Letní teploty obvykle bývají vyšší někdy až přímo tropické. Pro náš organismus tyto teploty nejsou ničím příjemným. Každý chce tomuto horku uniknout nebo se před ním, alespoň ubránit jak jen to jde. Zvláště pokud jsou teplotní skoky, kdy jeden den je třicet stupňů ve stínu a druhý pouze dvacet a méně. Tyto teplotní rozdíly nejsou dobré pro nikoho.

Vysoké ba přímo tropické teploty jsou velmi rizikové a to zejména pro lidi, kteří trpí nemocemi srdce, vysokým tlakem, nadváhou a podobně. Takovíto lidé by na sebe v dobách tropů měli dávat obzvláště pozor. Nepodcenit chlazení v letním horku však nemají ani lidé bez jakýchkoliv zdravotních potíží. Zde je pár rad a tipů, jak ochladit nejen tělo zvenku, ale také zevnitř.

Pitný režim je number one!

Přesně tak! Pitný režim je ve chvílích tropů číslo jedna. Pitný režim je nutný za každého počasí. Mnimálně by měl každý člověk vypít asi dva litry tekutin denně. Za tekutiny se nepočítá polévka, káva či alkoholické nápoje. A také v tropických dnech je pitný režim ještě víc důležitý. Proto je dobré v horku vypít dva až tři litry tekutin. Ovšem není tekutina jako tekutina. Co tedy pít v horku a čemu se vyhnout? Vyhněte se velmi sladkým nápojům, ty nejsou moc vhodné. Vhodné jsou minerálky, čaje a to zejména bylinkové a zelené. Čaje je dobré nesladit a můžete je pít teplé i studené. Dále si také můžete udělat různé limonády. Například do studené vody vymačkejte dva citróny, vhoďte pár koleček a dejte do lednice. To vás velmi osvěží a nenavodí pocit sladka v puse. Dále také můžete připravit limonádu s limetkami, mátou či jinými bylinkami.

Dokonce i jídlo vás dokáže ochladit a to třeba ovoce, syrová zelenina. Ovoce je vhodné kiwi, grepy, pomeranče. Ideálním ovocem pro ochlazení je vodní meloun. Zelenina, která vás ochladí je například rajče, okurka, ředkvičky, celer. Velmi vhodné jsou například zeleninové saláty, které můžete doplnit o bílý jogurt jako zálivku.

Jak ochladit tělo zvenku?

Pokud doma či v kanceláři trpíte nesnesitelným pocitem horka a chcete si od něj pomoci, jste na správné adrese. Pro správné ochlazení těla zvenku je dobré využívat například chladivé obklady, či vějíř, kterým se ochlazujete. Pokud raději sáhnete po profesionálních přístrojích, zvolte větrák či klimatizaci. U klimatizace si dejte ale pozor, jelikož citlivější lidé se mohou snadno nachladit, když je teplota o hodně nižší. Teplota by měla být nižší zhruba o pět až sedm stupňů než je venkovní teplota.

Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: pr, zdraví, léto, horko

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Zdravé a silné zuby jsou základ

 Zuby jsou pro každého člověka velmi důležité a to nejen z hlediska mělnění stravy, ale také pro vaši vizuální stránku.…

Překyselení v organismu může pěkně potrápit

 Překyselení organismu bývá často nepříjemné a dokáže vás pěkně potrápit. Celé tělo je propojeno a proto když máte překyselený…

Jak se zbavit lámání nehtů

 Nehty jsou vaši vizitkou. Upravené a pěstěné nehty vypadají zkrátka dobře a hezky. Nemusí být ani nikterak dlouhé či…

Pravidelné procházky prospěšné pro vaše zdraví

V dnešní době je mnoho lidí, kteří žijí ve stresu, ve shonu, ve spěchu a podobně. Zkrátka není na nic čas, v práci vás vytěžují…

Zdravý spánek

Spánek je velmi důležitý pro každého člověka. Musíte zkrátka někdy odpočívat, relaxovat. Spánek je velmi důležitý pro regeneraci…

Magický zázvor nejen v kuchyni

 Jedním ze zázraků přírodní medicíny je zcela určitě zázvor. O tomto faktu hovoří jednak to, že jej naleznete v každém…

Nejšílenější závislosti na světě

 Závislost na kouření, alkoholu či kávě je v dnešní době zcela normální po celém světě. Existují však lidé, kteří…

Zubní implantáty Praha

 Trápí Vás již delší dobu vzhled Vašich zubů a ptáte se sami sebe, jak je možné, že ostatní lidé ve Vašem okolí nemají…

 
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt