Jak začít hrát curling 1/2 - co je to curling a základní vybavení na curling

Velikost textu: A A A

Jak začít hrát curling 1/2 - co je to curling a základní vybavení na curling

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Curling je zajímavý zimní olympijský sport, který v našich končinách není zas až tak rozšířený. Pokud se vám líbí a přemýšlíte nad tím, že byste s ním začali, jistě vám hlavou putuje celá řada otázek. Právě proto jsme pro vás připravili dvoudílný seriál, který se věnuje tomu, jak s curlingem začít, jaké je potřebné vybavení a jaká jsou vlastně pravidla tohoto sportu.

Začínáme s curlingem

Curling je kolektivním sportem, takže k tomu, abyste s ním začali, potřebujete partu lidí. U nás v podstatě existuje jediná možnost, jak se tímto sportem zabývat, a to vstoupit do některého českého curlingového klubu. Kupodivu jich u nás existuje poměrně velké množství, takže jistě ve svém okolí nějaké najdete. Je třeba počítat s tím, že v České republice existuje jen jedno hřiště, určené přímo pro hraní curlingu, a to v Praze. Na ostatních místech se hraje na běžných zimních stadionech, je tak třeba počítat s určitým omezením. Nezáleží na to, kolik je vám let. V současné době vzniká i řada juniorských curlingových týmů, můžete tak pěstovat tento sport u vašeho potomka od raného dětství.

Základní vybavení

Ačkoliv curling nepatří k nejnákladnějším sportům, do začátku bude třeba investovat určitou sumu peněz do základního vybavení. Curlingové kluby vám do začátku jistě nějaké vybavení půjčí, minimálně boty a koště byste měli mít vlastní. Naopak curlingové kameny by měly být k dispozici přímo v klubu.

Boty

Boty pro curling jsou zvláštní tím, že každá bota má jiný povrch. Praváci (konkrétně ti, kteří vypouští kameny pravou rukou) mají levou botu opatřenou klouzavým povrchem, pravá bota klouzavá není. Díky tomu tam může hráč klouzat po ledě společně s kamenem.

Koště

Koště je speciální, přímo určené pro hru curlingu. Část k uchopení bývá vyrobena z lehkých materiálů, díky čemuž je manipulace jednoduchá. Metací část má předepsané rozměry a je vyrobena z materiálu, který umožňuje dokonalé vyčištění a uhlazení ledové plochy.

To je základní vybavení, které pro hru budete potřebovat. Hraje se s hracími kameny, vyrobenými ze žuly. Ty si rozhodně kupovat nemusíte. Kámen má předepsaný tvar i váhu, musí splňovat parametry.

Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: zábava, sport

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Vyhlášená Stodolní ulice milovaná i zatracovaná

 Stodolní ulice v Ostravě plná kaváren, klubů, barů a restaurací je oblíbeným cílem nejen studentů. Hosté všech věkových…

Inline bruslení pro všechny

Fitness bruslení, neboli rekreační bruslení pro lepší kondici má každoročně víc a víc příznivců. Tento sport provozují všechny…

Hudební festivaly 2013 - Votvírák

 Každý rok se tisíce lidí těší na léto, na prázdniny. Důvod y jsou mnohé. Teplo, léto, prázdniny, dovolené. Někdy je,…

Hudební festivaly 2013 - Rock for People

 Rock for People (2. července – 5. července 2013) Letiště, Hradec KrálovéMultižánrový festival slaví letos 19. let.…

Hudební festivaly 2013 - České hrady

 České hrady.cz (probíhá celé léto na vybraných hradech, souběžně probíhá také obdoba festivalu Moravské hrady.cz)České…

Jedete do Turecka? Dopřejte si Hamam!

 Hamam je koupelnový rituál, který má svůj původ v Turecku. Přivádí vás na cestu plnou relaxace a odhalování tajemství…

Erotický horoskop na rok 2014

BeranV milostné sféře po partnerovi vyžadujete příliš obdivu a submisivity. Možná je na čase se snést zpátky na zem a uvědomit…

Adventure golf - zábava za každého počasí

 Pobavení nemusí být nutně jen chodit do barů, na koncerty, do divadla nebo na festivaly či diskotéky. Pobavit se můžete…

Hudební klub Parník Ostrava

 Ostrava je třetí největší město v České republice. Ostrava přispěla ke svému rozvoji především objevením černého uhlí.…

 
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt