Čím zatopit na chatě?

Velikost textu: A A A

Čím zatopit na chatě?

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Mnoho milovníků chataření jezdí na svoji chatu zejména od jara do podzimu. Hlavní vliv má samozřejmě počasí, protože ne každý má k dispozici kamna, ve kterých si může na chatě zatopit. Ovšem málokterý chatař si uvědomí, že pokud nemá na chatě kamna na tuhá paliva, tak může topit i jinak.

Náklady na elektřinu vás nezruinují

V případě, že máte malou chatu nebo chcete vytápět jenom jednu či dvě menší místnosti, které jsou dobře zaizolované, určitě byste měli zapřemýšlet o pořízení elektrických přímotopů. Tyto kvalitní topidla nabízejí rychlé a hlavně ve srovnání s topením na uhlí nebo i dřevo čisté vyhřívání vaší chaty.

Obvyklou námitkou může být, že pravidelné topení elektřinou není nic levného. To je samozřejmě pravda, ale pokud si nastavíte u svého dodavatele správný tarif a budete mít chatu dobře zateplenou, náklady nebudou již tak velké. Navíc, když si spočítáte, kolik dnes stojí vybudování zcela nového komínu a pořízení kvalitních kamen, tak tato jednorázová investice by se vám vyplatila až v časovém horizontu mnoha let. Navíc nezapomínejte, že u kamen budete muset nakupovat dřevo, které bude nutné zpracovávat a s přibývajícími roky vás může topení na tuhá paliva i zmáhat.

Další možností je plyn

Jestliže vás neoslovuje elektrické vytápění, pořiďte si plynové topidla. Jedná se o další alternativu, která se hodí i tam, kde není k dispozici elektřina. Každopádně u tohoto druhu vytápění je potřeba počítat s tím, že plynové topidlo vždycky musí mít adekvátní odvětrávání. Při výběru těchto topidel důsledně dbejte na to, aby měl přístroj kontrolku zhasnutí plamene a v takovém okamžiku ihned deaktivoval přívod plynu.

U tohoto vytápění nemusíte mít přívod plynu od dodavatele, ale vystačíte si s plynovou bombou, kterou můžete kdykoliv vyměnit na mnoha místech. Nejčastěji se jedná o doplňkovou službu některých čerpacích stanic.

Jak tedy vidíte, topení na chatě nemusí být závislé jenom na kamnech. Vždy je dobré vše dostatečně zvážit a spočítat.

Reklamní článek

Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: pr

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Připravte se na příští léto

 Několik posledních let nám počasí ukazuje, že globální oteplování není žádná chiméra, ale skutečnost. Letní měsíce…

Nejzajímavější druhy klávesnic 2/2

 Pro milovníky přírody Pokud už vám leze všudypřítomný plast krkem, pak můžete zvolit jako příslušenství ke svému počítači…

Nejzajímavější druhy klávesnic 1/2

 Moderní ergonomická klávesnice Aby klávesnice odpovídala náročným požadavkům častých uživatelů, musí být doslova a…

Rozjeďte podnikání v reklamě

 České ekonomice se již několik let daří a tak statistiku ukazují, že roste počet nejenom obchodních společností, ale…

Zajímavé způsoby výuky cizích jazyků 3/3

LAMP Metoda LAMP vychází z myšlenky, že se stačí naučit málo, ovšem použít lze hodně. Při učení cizí řeči se upřednostňuje…

Zajímavé způsoby výuky cizích jazyků 2/3

 Total Physical Response Tato metoda spočívá v reakcích, které studenta chválí a povzbuzují, přičemž tyto projevy…

Zajímavé způsoby výuky cizích jazyků 1/3

AVGS Pod zkratkou AVGS (audio vizuální globálně strukturální) se ukrývá metoda výuky cizích jazyků, která se v našich…

Filmové večery podle vašich představ

 Vzpomenete si, kdy jste byli naposled v kině? Patříte k těm, kteří si nenechají ujít žádnou filmovou novinku oblíbeného…

 
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt