Kultura a islám v Turecku

Velikost textu: A A A

Kultura a islám v Turecku

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Turecko je, co se týče kultury, velmi rozmanité. Jelikož se nachází mezi tolerantní Evropou a ortodoxním Íránem mísí se zde Islám a křesťanské vlivy.

Islám vzniká v sedmém století je monoteistické abrahámovské náboženství. Je založeno na učení proroka Mohammeda. Islám v překladu znamená „podrobit se“, stoupenec islámu se nazývá muslim tedy v překladu „ten, který se podřizuje Bohu (Alláhovi). Svým velkým počtem příznivců (asi 1,57 miliardy) se Islám stává druhým největším náboženstvím světa. Prvním je křesťanství. Islám v sobě zahrnuje mnoho náboženských praktik. Obecně jsou muslimové povinni dodržovat pět sloupců islámu, tedy pět povinnosti. Těmi pravidly jsou šaháda (vyznání víry), salát (rituální motlitba), zakát (almužna), saum (půst v měsíci ramadánu), hadžad (pouť do Mekky).

Islám se vyznačuje striktními pravidly. Co se týče Turecka i zde jsou vyznavači Islámu. Ovšem pokud čekáte ženy zakryté v búrce, nedočkáte se. Dnešní Turecko, hlavně mladá generace, vnímá islám volnějším způsobem. Pravda, některé pravidla se dodržují. Setkala jsem se s řadou mladých lidí, kteří dodržují ramadán (od soumraku do svítání musí muslim dodržovat půst od stravy, nápojů, pohlavního styku). I chování k ženám je zde poněkud poznamenané islámem. Žena může chodit odhalená, ale družný hovor s muži, popřípadě smích a dobrá zábava (u nás naprosto běžný jev) může u Turka vyvolat pocit, že žena nedostatečně uctívá svého muže. Temperamentnější muži často zasahují, jiné čekají, až se žena dobaví a poté ji odvlečou a vše ji vyčtou. Jakkoliv může být Turecko a jeho obyvatelé benevolentní, co se týče mešity, jsou věci, které ctí všichni bez pardonu. Proto i turisté by měli tyto pravidla respektovat a dodržovat. Do mešity se chodí zásadně bez bot. Buď si je můžeme vzít o ruky, nebo nechat u vchodu. U oblečení panují také pravidla, muži musí mít dlouhé kalhoty a ženy zakrytá kolena, ramena a vlasy.

V turistických oblastech se často setkáváme i s možností zapůjčení šátku. Pokud se do mešity dostanete v době, kdy probíhá modlitba, zůstaňte vzadu, tiše a hlavně nefoťte. Nikdo si vás nebude všímat, často se u motliteb vyskytují turisti. Můžete se nechat strhnout zvláštní atmosférou motlitby. Do mešity svolává pětkrát denně muezzin.

Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: cestování

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Jídlo a pití v Turecku

 Nejoblíbenějším nápojem v Turecku je čaj. Pije se zde v teplé i studené podobě, ovocné, černé, sladké hořké. Turecko…

Jedete do Turecka? Dopřejte si Hamam!

 Hamam je koupelnový rituál, který má svůj původ v Turecku. Přivádí vás na cestu plnou relaxace a odhalování tajemství…

Řecko láká svým krásným mořem i historií

 Řecko je země, která je bohatá na historii a kulturu. Řecko má mnoho zajímavostí a památek, které stojí za to navštívit.…

Letní zahraniční kurzy

 Snad každý se těší na léto a hlavně na prázdniny. Někdo je stráví zcela odpočinkově u bazénu či u moře. Někdo půjde…

Za letní brigádou do zahraničí

 Kdo by se netěšil na prázdniny, obzvláště studenti, kteří mají dva měsíce sladkých prázdnin. Co takhle ale, vyměnit…

Jízda na kole

 Jízda na kole je vhodná k přemístění od bodu A do bodu B. Je rovněž také pomocníkem, v případě, že se vám nechce jet…

Dovolená na kolech 1/1

 Doba dovolených je v plném proudu. Někdo vyjede někam do hor, někdo jede sjíždět vodu, někdo jede k moři a tak můžeme…

Dovolená na kolech 2/2

 V předešlém článku jsme se seznámili s dovolenou na kolech. V tomto tématu budeme pokračovat. V předešlém článku jsme…

 
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt